Europa Wschodnia, w tym zwłaszcza Ukraina, zajmuje szczególne miejsce w strategii międzynarodowej Wyższej Szkoły Gospodarki. Współpraca z partnerami z tego obszaru, działania na rzecz obywateli tych krajów oraz inicjatywy realizowane bezpośrednio na terenie Ukrainy, były podejmowane od końca lat 90-tych. Uczelnia zdobyła w tym czasie szerokie, wieloaspektowe doświadczenia dotyczące tego obszaru geograficzno-kulturowego oraz rozwijała swój dorobek kooperacyjny.
Współpraca międzyinstytucjonalna
Wiele działań miało ścisły związek z polityką polskich instytucji publicznych oraz jednostek samorządu terytorialnego. Uczelnia między innymi podejmowała inicjatywy Komitetu Integracji Europejskiej oraz Komisji Europejskiej w związku z działalnością Punktu Informacyjnego Komisji Europejskiej Europe Direct, realizowała zadania zlecane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej oraz aktywnie włączała się w budowanie relacji międzynarodowych samorządu terytorialnego województwa kujawsko-pomorskiego, miasta Bydgoszczy oraz Torunia czy Ełku, szczególnie w ramach współpracy z ich regionami i miastami partnerskimi.
Najlepszym przykładem skutecznych działań jest strategiczna, ponad 10-letnia, współpraca z miastem Krzemieńczuk i jego jednostkami organizacyjnymi, jako miastem partnerskim Bydgoszczy. Ponadto wiele aktywności jest podejmowanych w ścisłej relacji z partnerami pozarządowymi oraz branżowym, takimi jak Fundacja Gaudeamus, Sejmik Gospodarczy Województwa Kujawsko-Pomorskiego czy Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, w szczególności w zakresie kulturalno-oświatowym czy proprzedsiębiorczym i badawczo-rozwojowym.
Rezultatem wieloletniej aktywności są ścisłe i strategiczne relacje z partnerami ukraińskimi – począwszy od instytucji akademickich, poprzez organizacje społeczne na jednostkach publicznych kończąc.
Wśród najważniejszych projektów kooperacyjnych należy wymienić:
Wiele nowych inicjatyw związanych jest z wsparciem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Bydgoszczy, który w 2015 roku ma objąć Krzysztof Sikora – Prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki.
Współpraca międzyuczelniana
WSG obecnie współpracuje z 148 uczelniami i innymi instytucjami edukacyjnymi lub naukowymi z 34 państw, położonych na czterech kontynentach. Z państw europejskich szczególnie miejsce zajmuje Ukraina. Współpraca prowadzona jest niemal od początku powstania Uczelni, obecnie z 14 uczelniami zarówno z zachodniej, jak i ze wschodniej części tego kraju. W Uczelni studiuje 370 obcokrajowców, z tego przeważającą większość,w liczbie 337 stanowią obywatele Ukrainy. Spośród 15 pracowników pochodzących z zagranicy, 4 to obywatele Ukrainy zatrudnieni na stanowiskach profesorów wizytujących. Poza zaawansowaną współpracą z uczelniami na Ukrainie, Wyższa Szkoła Gospodarki nawiązała partnerstwa z licznymi uczelniami na Wschodzie. Wśród nich wymienić można uczelnie na Białorusi, w Gruzji, Kazachstanie, Rosji czy Turcji. Pełna lista partnerów WSG dostępna jest na stronie Działu Spraw Międzynarodowych WSG.
Uczelnia uczestniczy w wymianie studentów i nauczycieli akademickich w ramach programu Erasmus+, jest liderem i partnerem w dwóch kursach intensywnych, a w Uczelni od 2008 r. odbywa sie finał konkursu pn. “WSG Bydgoszcz Entrepreneur Cup”, w którym uczestniczą drużyny studentów z kilku państw, z dwóch kontynentów. Jednym z ważnych elementów pozyskiwania studentów z zagranicy jest krzewienie kultury polskiej i nauczanie języka polskiego.
Program „Visiting Professor”
Program “Visiting Professor” funkcjonuje w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy już od wielu lat. Jego głównym celem jest wsparcie rozwoju potencjału dydaktycznego Uczelni oraz uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej skierowanej do studentów naszej Uczelni poprzez urozmaicenie programu i form prowadzonych zajęć. Dzięki uczestnictwu w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez wykładowców z zagranicy – uznanych ekspertów w swoich dziedzinach – studenci mają możliwość poznania różnych, często innowacyjnych metod nauczania oraz innego spojrzenia na zagadnienia dotyczące interesującej ich tematyki. Ponadto, ze względu na fakt, że wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim, studenci zyskują możliwość zwiększenia swoich kompetencji językowych poprzez poszerzenie słownictwa związanego z konkretnymi dziedzinami nauki.
W roku akademickim 2013/2014 jako Visiting Professors z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy współpracowało 18 wykładowców – specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki, pochodzących m. in. z Niemiec, Wielkiej Brytani, Czech, Węgier, Rosji, Ukrainy czy Włoch.
W związku z faktem, że zajęcia prowadzone przez profesorów za spotykają się z dużą aprobatą i zainteresowaniem studentów, Uczelnia postanowiła zintensyfikować działania w ramach programu „Visiting Professor” i oprócz kontynuacji współpracy z dotychczasowymi profesorami wizytującymi, włączyć do współpracy również kolejnych zagranicznych wykładowców.
Wśród wykładowców z Europy Wschodniej, stale współpracujących z Uczelnią w ramach programu, wymienić można:
Centra Kultury i Języka Polskiego WSG w państwach Europy Środkowej i Wschodniej
28 lutego 2015 roku Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy przy współpracy z Uniwersytetem Suchumskim w Tbilisi otworzyła Centrum Kultury i Języka Polskiego w Gruzji.
Ma to na celu integrację naszych krajów i edukację społeczności Gruzińskiej w zakresie naszej kultury i języka. W centrum będzie można:
- uczyć się języka polskiego
- poznawać polską kinematografią
- zaznajamiać się z klasykami polskiej muzyki
- ćwiczyć swoje umiejętności językowe w oparciu o polskie książki
Centrum Polskiej Kultury, Języka i Stosunków Gospodarczych w Krzemieńczuku
16 maja 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie CENTRUM POLSKIEJ KULTURY, JĘZYKA I STOSUNKÓW GOSPODARCZYCH. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy od wielu lat współpracuje z Asocjacją Wsparcia Biznesu Międzynarodowego i Rozwoju (ASMBR). Centrum, które zostało powołane przez WSG i partnerów za granicą na Ukrainie ma na celu:
Rozwój współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie edukacji i kultur kształtować się będzie poprzez poszerzanie kontaktów między uczelniami, organizacjami i instytucjami obu państw.
PARTNERZY CENTRUM
Miasto Bydgoszcz
«Кременчуг Инвест»
ОО «ASMBR» (APIBD)
Rosyjsko - Polskie Centrum Kultury, Nauki i Edukacji w Kaliningradzie
19 maja 2015r. została podpisana umowa pomiędzy Wyższą Szkołą Gospodarki z siedzibą w Bydgoszczy a Kaliningradzką Filią "Sankt-Peterburski Państwowy Uniwersytet Rolniczy" dotycząca ROSYJSKO-POLSKIEGO CENTRUM KULTURY, NAUKI I EDUKACJI.
Założeniem danego Centrum jest popularyzacja języka i kultury polskiej w obwodzie Kaliningradzkim oraz popularyzacja języka i kultury rosyjskiej na terytorium Polski, nauczanie języka polskiego i polskiej kultury mieszkańców Rosji, jak i nauczanie języka rosyjskiego i rosyjskiej kultury mieszkańców Polski.
Centrum Kultury i Języka Ukraińskiego w Bydgoszczy
Cele:
Działania:
Inicjatywy:
Współpraca:
Centrum Partnerstwa Wschodniego
ul. Garbary 2
85-229 Bydgoszcz